Canlı

Klasik Masaj

Ovma, dairesel hareketler ve sert vuruşların vücuda kısmen ya da tamamen uygulanması sayesinde ortaya çıkan spa şekline klasik masaj teknikleri denilmektedir. Spor terapisi olarak da bilinen klasik masaj hareketleri, sporcuların fiziksel gelişmelerinde de uygulanmaktadır. Terapi olarak beş ayrı tekniğinin bütün vücuda belirli bir düzen ve sıralama içerisinde uygulandığı geleneksel spa, özellikle de sırtla omuz bölgesinde yoğunlaşmaktadır. Klasik masaj teknikleri nelerdir içerisinde en önemli kısım bedenin farklı yağlarla beraber cildin ölü dokudan arındırılması sağlanır.

Vücuda aşırı baskı uygulamada rahatlatmayı hedefleyen geleneksel klasik masaj teknikleri, belirli sıralamalarla profesyonel terapi yöntemlerinin uygulanarak ödemin ve kas spazmlarının dağıtılması sağlanır. Tıbbi tedavi yöntemlerine esin kaynağı olarak uygulanan klasik masaj hareketleri nelerdir sorusu, Çin kültüründe 3 bin yıldan fazla bir tarihe sahiptir.

Geleneksel spa türünde farklı yöntemler bir arada uygulanmaktadır. Örneğin Petrisaj yöntemi ile kas dolaşımı düzenlenirken, metabolizmanın da düzenlemesi sağlanır. Friksiyon yönteminde, ağrının giderilerek tek tek kas liflerinin çözülmesi sağlanır.

Tapotmen geleneksel terapi yöntemi ise kılcal damarların açılması ve hiperemi etkisi sağlanmaktadır. Vibrasyon yöntemiyle de kas tonunun düzenlenmesi sağlanır. Klasik masaja olan ilgi eskiden bu yana vardır. Ancak etkilerinin görülmesiyle son dönemlerdeki ilgi daha da artmıştır.

Klasik masajın faydaları nelerdir?

İsveç spası olarak da bilinir. Bütün vücuda bölgesel olarak uygulanan sırt masaj teknikleri, vücudun dolaşım hızının artırılmasını ve bu sayede dokuyla hücrelerde canlanma olmasının sağlanması için yapılır. Kas gerilmelerinde azalma ve konsantrasyonun da güçlenmesine yardım eden klasik masaj hareketleri nelerdir sorusu, spa uygulanan kişinin günlük yorgunluk ve stresten arındırılmasına yardımcı olur. Bu sayede kişinin rahat ve keyifli bir ortamda spanın etkisiyle beraber zinde kalması sağlanır.

Klasik masaj teknikleri nelerdir sorusu cevaplayan masör ya da terapistlerin tecrübesi, el becerisi, bilgi birikimi ve ortamın önemi, terapinin etkilerinin daha da artmasında önemli bir yere sahiptir. Gün boyu süren iş stresi ve yorgunluğundan kurtulmanın en iyi yolu olan spa, katkısız masaj yağlarıyla yapılmaktadır. İnsan vücuduna göre yoğurma ve baskı teknikleriyle uygulanan klasik masaj teknikleri, kişinin isteği doğrultusunda herhangi bir yağ kullanmadan da uygulanabilmektedir. Medikal yağ kullanılmadığı zaman tekniklerin de tamamı uygulanamamaktadır.

Spanın ortalama süresi 50 – 60 dakikadır. Normal olarak yorgunluğun ve stresin atılabilmesi için bu süre son derece normaldir. Klasik masaj teknikleri, farklı teknikleriyle uygulanmaktadır. Öfrelaj denilen sıvazlama, yoğurma ismi verilen petrisaj, terapinin en önemli tekniği olan friksiyonda baş ile diğer parmaklar sayesinde baskı uygulama, darbeleme anlamında tapotement ve son olarak titreşim anlamında vibrasyon teknikleri kullanılır.

İstiklal cad. No: 138 Akdeniz/Mersin (Atlıhan Hotel İçi Spa Merkezi)
+905436032494
iletisim@mersinaqualina.com
www.mersinaqualina.com © AQUALİNA
X