Canlı

Spor Masajı

Spor masajı atletlere yönelik bir vücut çalışması biçimidir. Yaralanmaları önlemeyi, atletik faaliyetler için vücudu hazır hale getirmeyi ve en iyi durumda tutmayı sağlamak ve atletleri idmanın yorgunluğu ve yaralanmalardan kurtarmaya yardımcı olmak için kullanılır. Spor masajının üç temel biçimi mevcuttur: aktivite öncesi masaj, aktivite sonrası masaj ve bakım masajı. Spor masajının her türü farklı masaj tekniklerini kullanır. Öfrelaj, avuçlar ya da baş parmaklarla uygulanabilen hafif bir vurma şeklidir. Basınç ve hız kasa ve istenilen etkiye göre değişir. Öfleraj kasa kan akışını artırır. Petrisaj, iki elin de kası tutup sıkıştırmasına dayanan iki elle yapılan bir yoğurma türüdür. Bu teknik gerilmiş kas demetlerini gevşetir. Kasa yapılan vuruşlar ve darbeler olan perküsif vuruşlar çoğunlukla küçük parmaklarla uygulanır. Kaslara biçim vermek için yapılır. Kupalama terapisi ellerin kupa şekline getirilip kaslara vurulmasını içerir. Deriyi uyarır ve kasların uyuşmasına yardım ederek büzülmelerini sağlar.

Spor masajının faydaları nelerdir?

Birçok sporcu masajın fiziksel faydasına ikna olurken, etkinliği üzerine araştırmalar birikmektedir. , yumuşak dokulara mekanik basınç uygulanmasını içerir ve bu, geliştirilmiş kas esnekliği, azalmış kas adezyonları, eklemlerde artan hareket aralığı ve azalmış kas sertliği ile bağlantılıdır.

 

McMaster Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, yoğun bir antremandan sonra derin bir masajın kasların büyümesini ve yeni mitokondri gelişmesini sağladığını bildirdi. Hücrelerimizin santralleri olan mitokondri, besin maddelerinin yararlı enerjiye dönüştürülmesinden sorumludur.

Bu çalışma için, araştırmacılar erkeklerin sabit bisikletlerde tükenmeye alıştırması yaptı. Egzersizden sonra, erkekler 10 dakika boyunca tek ayak üzerinde İsveç tarzı bir derin doku masajı yaptılar. Kas biyopsileri, egzersizden önce ve sonra bir kuadriseps kasından ve her iki kastan da, bir bacaktan 10 dakikalık bir masajdan hemen sonra ve yine iki buçuk saat sonra alındı. Derin doku masajı, yeni mitokondrilerin boyutunu ve sayısını masajsız egzersizden daha fazla artırdı. Artan mitokondri, kasların oksijeni kullanabilme oranını artırarak dayanıklılık performansını artırabilir.

baskısı ayrıca masaj sırasında kan akışını artırabilir ve kas sıcaklığını arttırabilir.  Masaj , kalp atış hızı, tansiyon ve kortizol seviyelerini azaltır. Çoğu insan sonuç olarak saf relaksasyon, azalan kaygı ve iyileşme duygusu bildirir. Sporcular gerçekten bu psikolojik faydalarda bir avantaj bulabilirler.

Çoğu sporcu için, daha az kas tutukluğu ve rahatlama ve refahı artırma, düzenli masajın tadını çıkarmak için yeterli sebeptir. Ancak araştırmalar, masajın gerçek fiziki faydaları üzerinde büyümeye devam ettikçe, daha fazla sayıda sporcu bu “iyi hissetme” eğitim yönteminden faydalanacaktır.

İstiklal cad. No: 138 Akdeniz/Mersin (Atlıhan Hotel İçi Spa Merkezi)
+905436032494
iletisim@mersinaqualina.com
www.mersinaqualina.com © AQUALİNA
X